OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

 

História plemena

Pôvod plemena bieweryorkshireterrier a la PomPon pochádza z Nemecka a datuje sa na 20.januára 1984, kedy sa narodil v chovateľskej stanici Gertrúdy a WerneraBiewerov prvý vrh po strakatých rodičoch Bluetan pes Darling vomFriedheck a BluetanfenaFru-Fru von Friedheck. Šteniatka s bielymi znakmi ich oslovili natoľko, že sa rozhodli pre rozšírenie chovu a nazvali ich BiewerYorkshireTerrier a la PomPon.

BiewerYorkshireTerrier a la PomPon nie je zatiaľ uznávané organizáciou FCI.

Prvý BiewerYorkshireTerrier klub vznikol v roku 2003 v Nemecku.

 

PLEMENO BIEWER YORKSHIRE TERRIER A LA POM PON

Pri zámere kúpiť si skutočného Biewer yorkshire terriera s preukazom o pôvode, si zistite či ide o viacgeneračného biewera, aké farby blížiace sa k štandardnému zafarbeniu mali predkovia a koľko šteniatok z vrhu bolo štandardne sfarbených. Ideálne je informovať sa na  oboch rodičov a rozhodne si pozrieť aspoň matku. Zaujímajte sa aj o hmotnosť rodičov, kvalitu srsti a trikolórnu farbu, hlavne rozloženie farebných znakov na hlave. Od týchto faktorov by mal závisieť výber rodičovského páru. Pravidelná kresba na hlave je prednosťou, nie je však povinná, na hlave musí býť línia zlatého pálenia, ktorá sa na tele viac nevyskytuje. Čierna farba na bruchu je neprípustná a koniec chvosta musí byť biely. Po 10 mesiacoch veku sa biela farba stáva na chrbte melírovanou s čiernou – objavia sa tmavé bodky. Srsť si vyžaduje dennú starostlivosť. Upravuje sa rovnako ako Yorkshire terriér, avšak skutočnosť, že má inú kvalitu srsti a biely „podvozok“, fúzy okolo papuľky, labky a bruško, je biewer oveľa náročnejší na údržbu srsti ako york.

Kúpu si zvážte v kľude, bez ovplyvňovania, skontrolujte si preukazy o pôvode rodičov a nezabudnite si v návrhu kúpnej zmluvy skontrolovať, kde a kým budú preukazy o pôvode vystavené. V Nemecku zapisujú Biewer yorkshire terrierov aj v UCI. Tieto šteniatka sú pre FCI chovateľov nevhodné, nakoľko chovateľský poriadok FCI považuje chov psov v UCI za porušenie reglementov. Chovatelia združení pod FCI nemôžu odchovávať psov, ktorý sú zapisovaný v registri UCI. Šteniatko biewra zapísané do registra plemennej knihy ÚKK musí byť označené mikročipom.